Parakstu vākšana Tautas nobalsošanas ierosināšanai

Atpakaļ

No 2020. gada 16. janvāra līdz 14. februārim  notiks Parakstu vākšana par tautas nobalsošanas ierosināšanu, lai atceltu 2019. gada 19. decembrī Saeimā pieņemtos likumus “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā” un “Grozījums likumā “Par pašvaldībām”.

Pēc 41 Saeimas deputāta prasības šo likumu publicēšanu jeb spēkā stāšanos 2019. gada 23. decembrī uz diviem mēnešiem apturēja Valsts prezidents Egils Levits.

Latvijas Republikas Satversmes 72. pants nosaka, ka Valsts prezidentam likuma publicēšana ir jāaptur, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu, un šādā kārtībā apturēts likums nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju.

Ko paredz likumu grozījumi?

Grozījumi paredz mainīt domes pilnvaru termiņu ārkārtas vēlēšanu sarīkošanas gadījumā, proti, noteikt, ja līdz kārtējām vēlēšanām ir palikuši vairāk nekā 24 mēneši, ārkārtas vēlēšanās jauno domi ievēl uz atlaistās domes pilnvaru termiņu. Savukārt, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši no deviņiem līdz 24 mēnešiem, jauno domi ievēl uz atlaistās domes atlikušo pilnvaru termiņu un vēl uz četru gadu pilnvaru termiņu. Tāpat izmaiņas paredz, ja līdz kārtējām domes vēlēšanām ir palikuši mazāk nekā deviņi mēneši, jaunas domes vēlēšanas nenotiek un līdz kārtējām domes vēlēšanām darbojas pagaidu administrācija.

Vai drīkst parakstīties tikai par vienu no likumiem vai jāparakstās par visiem likumiem reizē?

Tā kā ir apturēta divu dažādu likumu publicēšana, tad parakstu vākšana notiek par katru no likumiem. Šajā gadījumā vēlētājs pēc savas izvēles drīkst parakstīties tikai par vienu likumu vai abiem likumiem. Parakstu vākšanas lapā katram likumam ir atvēlēta atsevišķa paraksta aile.

Kas drīkst piedalīties parakstu vākšanā?

Parakstu vākšanā drīkst piedalīties balsstiesīgie Latvijas pilsoņi, sākot no 18 gadu vecuma.

Kāds dokuments jāuzrāda, piedaloties parakstu vākšanā?

Lai piedalītos parakstu vākšanā, jāuzrāda Latvijas pilsoņa pase vai Latvijas pilsoņa personas apliecība.

Cik ilgi varēs parakstīties?

Parakstu vākšana ilgs 30 dienas, ieskaitot sestdienas, svētdienas un svētku dienas. Parakstu vākšanas vieta Strenču novadā būs atvērta 4 stundas dienā Strenčos, Rīgas ielā 7, Klientu apkalpošanas centrā:

P. 9.00 – 13.00

O. 15.00 – 19.00

T. 9.00 – 13.00

C. 15.00 – 19.00

P. 9.00 – 13.00

S. 9.00 – 13.00

Sv. 9.00 – 13.00

 

Kā piedalīties parakstu vākšanā, ja veselības stāvokļa dēļ nav iespējas ierasties parakstu vākšanas vietā?

Vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevarēs ierasties parakstu vākšanas vietā,  būs iespēja pieteikties parakstu vākšanai savā atrašanās vietā. Parakstu vākšana vēlētāju atrašanās vietās tiks organizēta pēdējā parakstu vākšanas dienā, 2020. gada 14. februārī.

Pieteikties parakstu vākšanai atrašanās vietā iespējams, uzrakstot iesniegumu un nosūtot vai ar uzticības personas starpniecību nogādājot to pašvaldības parakstu vākšanas vietā.

Centrālās vēlēšanu komisijas uzziņu tālrunis 67049999

Salīdzinošais plakāts 2020

Informācija par personas datu aizsardzību 2020

15.01.2020.

Strenču novada vēlēšanu komisija

Foto – LETA