Noslēgusies viktorīna “Plostnieku darbības eksperts”

Atpakaļ

Foto – Annija Ratniece

Vakar noslēdzās viktorīna “Plostnieku darbības eksperts”, ko rīkoja Strenču novada kultūras centrs sadarbībā ar Strenču novada tūrisma informācijas centru.

Paldies visiem, kuri piedalījās! Kopumā esam saņēmuši 23 atbildes. Jāsaka gan, ka nevienam nav izdevies atbildēt pareizi uz pilnīgi visiem viktorīnas jautājumiem. Lai uzlabotu savas zināšanas par un ap plostniecību, iepazīsties ar pareizajām atbildēm:

 1. Strenču novads ir izveidots 2009. gada 1. jūlijā. Ko Strenču novada ģerbonī simbolizē četri baļķi?  Pagastu un pilsētu skaitu novadā, kā arī Plostnieku baļķus ūdenī, atgādinot par Strenču kā apdzīvotas vietas izcelsmi.
 2. Plostnieku amatam ir savs raksturīgs vārdu krājums. Ko plostnieku leksikā nozīmē vārds “malacis”?  Priekšējā aira vilcējs.
 3. 2010. gadā Strenčos pie Gaujas uzstādīts Plūdu stabs ar plūdu augstuma atzīmēm. Kāds ir bijis augstākais ūdens līmenis plūdos?  159cm.
 4. Katra gada maija trešajā sestdienā Strenčos tiek organizēti “Gaujas plostnieku svētki”, lai saglabātu un popularizētu Gaujas plostnieku amata prasmes. Kuri svētki pēc kārtas norisinātos šogad?  23.
 5. Plostnieku amatam ir savs raksturīgs vārdu krājums. Ko plostnieku leksikā nozīmē vārds “korņiks”?  Plosta vadītājs, vecākais uz plosta.
 6. Cik gadus pēc pēdējā plosta pludināšanas pa Gauju Vidzemes mazpilsētā Strenčos radās priekšlikums atdzīvināt senās tradīcijas plostu siešanā un pludināšanā?  30 gadus.
 7. Gaujas plostniekiem ir sava ēdienkarte, kurā ietilpst gan aveņu kauliņu tēja, gan gaļas zupa no cūku kauliem un kartupeļiem. Kurš no populārajiem Latvijas pavāriem ir gatavojis plostnieku zupu uz plosta?  Mārtiņš Sirmais.
 8. Strenču pilsētas centrā ir uzstādīts plosta makets. Uz tā ir iespējams uzkāpt un iejusties plostnieka lomā. Kam par godu tas tika uzstādīts?  Starptautiskās plostnieku pilsētas statusa iegūšanai.
 9. Netālu no kura tilta katru gadu tiek siets plosts?  Spicu tilta.
 10. 2011. gadā Strenčiem tika piešķirts Starptautiskās plostnieku pilsētas statuss. Par to liecina uzstādītās zīmes, kas redzamas, iebraucot Strenčos. Kas uz tām rakstīts?  Šajā pilsētā ļaudis ciena, godā un turpina koka plostu pludināšanas tradīcijas.
 11. Gaujas plostnieku amata prasmes ir nozīmīgs nemateriālais kultūras mantojums. Kurā no zemāk minētajiem sarakstiem ir iekļautas Gaujas plostnieku amata prasmes?  Latvijas Nemateriālajā kultūras mantojuma Vērtību sarakstā.
 12. Starptautiskā plostnieku asociācija darbojas kopš 1991. gada un tajā apvienojušās plostnieku biedrības no Eiropas valstīm – Spānijas, Vācijas, Itālijas, Francijas, Austrijas u.c. Kopš kura gada biedrība “Gaujas plostnieki” ir asociācijas biedre?  Kopš 2001. gada.
 13. Otrajā dienā pēc plosta sasiešanas sākas tā pludināšana pa Gauju līdz ceturtās dienas rītā tas tiek svinīgi “noarts” Gaujas krastā Strenčos. Kas ir pirmā plosta pieturas vieta?  Valgums.
 14. Gaujmalā ir uzstādītas dažādas koka skulptūras par godu plostniekiem, lai nezustu atmiņas par pagātnē šajās vietās tik izplatīto, bet grūto plostnieku amatu. Daļa no skulptūrām tapušas 17. Gaujas plostnieku svētku laikā 2014. gadā. Kurš ir šīs skulptūras autors?  Luīze Linde.
 15. Uz plosta siešanu pulcējas vairāki desmiti vīru un visas dienas garumā kopīgiem spēkiem no priedes baļķiem sien plostu. Kā sauc daļas, no kā sastāv plosts?  Plenes.
 16. Plosts tiek siets, ievērojot senās plostnieku tradīcijas. Tiek sasietas un kopā sastiprinātas ne mazāk kā divpadsmit plenes. Siešanas procesā roku iemēģina arī jaunieši, lai turpinātu tradīciju tālāknodošanu no paaudzes paaudzē. Cik stundas aptuveni tiek siets plosts?  10 stundas.
 17. “Plostam jāiet plosta ceļš” – ko tas nozīmē?  Gaujas plostnieku teiciens.