Strenču novada dienas

Pirms Strenču novada izveidošanas Strenčos un Sedā tika svinēti PILSĒTAS SVĒTKI, bet izveidojoties novadam, tika mēģināts veidot jaunu tradīciju STRENČU NOVADA SVĒTKUS. Šie svētki notika Strenčos, tika mēģināts arī rīkot svētku ieskaņas pasākumus Plāņu, Jērcēnu pagastos un Sedā, tomēr īsti šie svētki neiesakņojās. Sekojot viedajam Raiņa teicienam “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”, 2017. gadā tika nolemts rīkot NOVADA DIENAS, veidojot atsevišķus pasākumus Strenčos – STRENČU DIENA, Sedā – SEDAS DIENA, Plāņos – PLĀŅU DIENA un Jērcēnos – JĒRCĒNU DIENA. Šajos pasākumos tiek mēģināts uzsvērt katras novada vietas identitāti, vietējās kopienas vajadzības un vēlmes. Pasākumi notiek vasaras sezonā no maija līdz septembrim.

STRENČU DIENA – šis pasākums izaudzis no Strenču pilsētas svētkiem, notiek augusta pirmajā sestdienā, jo nākamajā dienā, svētdien, notiek tradicionālie Kapu svētki Strenču pilsētas kapos un uz tiem ierodas pilsētas viesi, radi draugi un ciemiņi. Šajos svētkos notiek dažādas aktivitātes visām sabiedrības grupām. Ik gadu tiek mēģināts ieviest kaut ko jaunu un interesantu, lai svētki būtu bagātīgi un krāsaini. Dažkārt šie svētki tiek saistīti ar kādām ievērojamām jubilejām, piem. 2018. gadā Strenču diena notika teātra zīmē, jo J.Ziemeļnieka Strenču Tautas teātris svinēja 70 gadu jubileju. Uz šo pasākumu tika aicināti amatierteātri no plašas apkaimes un skatītājiem bija iespēja noskatīties vairākas izrādes. Savukārt 2019. gadā pasākums tika organizēts par godu Baltijas ceļa 30. gadei, uz to Strenčos sabrauca vairāk kā 1000 motobraucēju, izbraucot Baltic Chain Run. Dienas gaitā skatītāji varēja vērot Stuntfaighter streetbike freestyle motošovu ar atraktīviem trikiem, bet diena noslēdzās brīvdabas estrādē ar rokgrupas “Līvi” uzstāšanos. 2020. gadā Strenču diena apvienojās ar Neparastajiem Gaujas plostnieku svētkiem, kuri notika 1. augustā.

SEDAS DIENA – arī Sedas diena ir pilsētas svētku turpinājums. Šajos svētkos tiek godā celtas krievu kultūras vērtības, jo Sedas pilsētā 64% iedzīvotāju ir krievu tautības. Pilsētas kultūras namā darbojas krievu tautas ansamblis “Sudāruška”, kas allaž ņem dalību svētku koncertos. Par tradīciju ir kļuvis arī motorizēto transportlīdzekļu brauciens cauri Sedas pilsētai, kas pulcē ievērojamu skaitu braucēju un skatītāju. Vienmēr pilsētas iedzīvotājiem šajā dienā tiek sarūpēts arī kāds profesionālu mākslinieku koncerts. Iemīļoti Sedā ir kolorītā romu ansambļa “Ame Roma” koncerti, svētku pasākumos ir viesojusies Jolanda Suvorova, Diāna Pīrāgs, Kaspars Antess un citi mākslinieki. 2020. gadā Sedas svētkos apmeklētājus priecēja bērnu radošās studijas “Notiņas” dziedātājas, Sedas pašdarbības kolektīvi un duets “Viņš un Viņa”.

Sedas diena, foto Vladimirs Brjuņins

PLĀŅU DIENA – Plāņu pagasta diena tiek svinēta kopā ar vietējiem pašdarbniekiem un vieskolektīviem no citām Latvijas vietām. Notiek sadziedāšanās un sadancošanās. Pasākums noslēdzas ar balli visiem pagasta iedzīvotājiem un viesiem. 2018. gadā Plāņu diena notika Jaunklidzī, kopā pulcējot vairākus gadus notikušā populārā pasākuma “Dziesma manai paaudzei” laureātus. 2020. gadā Plāņu diena notika Jaunklidža estrādē un viesos bija dziedātājs Kaspars Markševics.

JĒRCĒNU DIENA – šajā dienā Jērcēnos tāpat kā citviet šajos pasākumos notiek dažādas aktivitātes dažādām auditorijām. Diena iesākas ar sportiskām aktivitātēm, turpinās ar koncertiem un teātra izrādēm, noslēdzas ar zaļumballi Jērcēnmuižas parkā. 2018. gada Jērcēnu diena notika ar devīzi “Ne pūku, ne spalvu!” Šajā dienā muižas pagalms tika pārveidots par “Krīdenera ķēķi”, kurā notika kulinārās meistarklases ar šefpavāru Māri Jansonu. Apmeklētājiem bija iespēja degustēt meža pīļu zupu, uz uguns grilētu stirnu, tartaru, stirnas veltnīšus u.c. 2019. gadā, kad Strenču novadam apritēja 10 gadi, Jērcēnu pagasts svinēja 125 gadu jubileju. Par godu šiem svētkiem tika  ielūgti viesi. Jērcēnmuižā koncertēja Jānis Lūsēns un Zigfrīds Muktupāvels, savus sveicienus veltīja arī dziedātāja Ira Dūduma, notika plašs novada pašdarbības kolektīvu koncerts, tika atvērta apvienības “Orbit” izdotā grāmata  “Jērcēnu pagasta nezāļu herbārijs”. Diena izskanēja ar brīnišķīgu zaļumballi kopā ar “Apvedceļa” solistu Jāni Krūmiņu. 2020. gadā Jērcēnu dienu kuplināja bērnu radošā studija “Notiņas” un sirsnīgais, atraktīvais mākslinieks Jorens Šteinhauers kopā ar Gunti Veilandu, bet zaļumballē muzicēja Jānis Krūmiņš no grupas “Ceļojums”.

“Krīdenera ķēkis”, foto Mārtiņš Taube