Gaujas plostnieku svētki

PLOSTNIEKU SVĒTKI – LIETA, KAS JĀIZBAUDA!

Lai saglabātu Gaujas koku pludinātāju amata prasmi un popularizētu plostu siešanas tradīciju, katru gadu maija trešajā sestdienā Strenčos notiek Gaujas plostnieku svētki. Pasākums iesākas jau pāris dienas iepriekš, kad pie Spicu tilta tiek siets plosts un notiek divu dienu nobrauciens pa Gauju no Spicu tilta līdz Vecajam ozolam Strenčos. Svētku dienā Strenču brīvdabas estrādē notiek gadatirgus, kopīga plosta sagaidīšana pie Vecā ozola, iespēja nobaudīt Plostnieku zupu un Plosta prieku, kā arī dažādas jautras aktivitātes bērniem un pieaugušajiem plostnieku garā. Dienas gaitā notiek plaša kultūras programma, bet vakara izskaņā var baudīt Vakara mūziku uz Gaujas un līdz pat rīta gaismai izdancoties pirmajā zaļumballē.

Skaistā Vidzemes mazpilsēta Strenči Jūs sagaidīs ar ievziedu smaržu un lakstīgalu treļļiem. Bagātīgā Gaujas plostnieku svētku programma aicina piedzīvot daudzas interesantas lietas, kas atgādina par vēsturiskiem procesiem Latvijā. Šajā pilsētā ļaudis ciena, godā un turpina koka plostu un pludinātāju tradīcijas. Brauciet ciemos!  Gaujas plostnieku svētki notiek katru gadu maija trešajā sestdienā.

Kā nokļūt Strenčos?

  • ar automašīnu – Strenči sasniedzami braucot no Rīgas, Valmieras, Valkas pa ceļu A3, braucot no Smiltenes pa ceļu P25
  • ar autobusu – Strenčiem ir tiešā satiksme ar Rīgu, Valmieru, Valku, Smilteni
  • ar vilcienu – Strenčiem ir tieša vilcienu satiksme ar Rīgu, Valmieru, Valgu

Timber rafting tradition

Plostnieku tradīcijas

Strenči kopš 2001.gada darbojas Starptautiskajā plostnieku asociācijā, kur vēl pārstāvēta Somija, Zviedrija, Vācija, Itālija, Spānija, Portugāle, Čehija un citas valstis. Latvija ir vienīgā asociācijas biedre no Baltijas valstīm.
Iebraucot pilsētā, visus sveicina zīme „ Starptautiskā Plostnieku pilsēta”, jo Strenči 2011. gadā pasludināti par Starptautisko plostnieku pilsētu.

Foto – Kristīne Lāce

Deklarācija

Starptautiskās plostnieku pilsētas un ciemi

Vairāk par asociāciju lasiet: www.raftsmen.org/

TV un video materiāli par plostniekiem: