Atpakaļ

Sedas pilsēta pošas svētkiem

Sestdien, 18. augustā, svētki būs Strenču novada Sedā, – tur tiks svinēta pilsētas diena.

Šogad Strenču novadā svētkus svin katrā pagastā un pilsētā. Jau aizvadīta Strenču pilsētas diena un Plāņu pagasta diena. Tagad ir kārta Sedai, bet 8. septembrī – Jērcēnu pagastam.

Meistarklasei piedāvās lellītes matrjoškas. 

Sedas diena ir iespēja citur dzīvojošajiem apskatīt klātienē šo pilsētu ar tās īpašo gaisotni, kuras dēļ Seda jau izpelnījusies salīdzinājumu ar valsti valstī jeb vietu, kur apstājies laiks. Interesanta ir arī Sedas centra apbūve –  tā saucamā Staļina laika arhitektūra, kas ir savdabīgs 20. gadsimta 50. un 60. gadu pilsētbūvniecības un arhitektūras paraugs, it īpaši skolas ēka, kultūras nams un centrālais laukums ar starveida ielu izvietojumu.

Sedas dienas galvenā norises vieta būs pie kultūras nama. No pulksten 10 tur tiks piedāvātas tūrisma tehnikas  un sporta aktivitātes, vizināšanās ar zirgu (bez maksas), seju apgleznošana un piepūšamās atrakcijas bērniem (par maksu) un vēl nebijis pasākums Sedas pilsētā – matrjošku meistarklase, ko vadīs koka daiļamatnieku meistare Olga Guseva no Krievijas, Pleskavas pilsētas. Matrjoškas ir Krievijas iecienīts suvenīrs – koka lellītes, kuras iespējams salikt citu citā. O. Guseva jau agrāk viesojusies Latvijā, pirms dažiem gadiem sniedzot meistarklasi matrjošku apgleznošanā Jelgavā. Uz Sedu meistare atvedīs ne tikai matrjošku, bet arī Krievijā populāra pasaku tēla Rausīša rotaļlietas sagataves, ko varēs apgleznot bērni.

Pasākumu dienas pirmajā pusē kuplinās vietējie amatiermākslas kolektīvi – ansambļi “Varavīksne” un “Sudāruška”. Savukārt pēcpusdiena Sedas pilsētas svētkos būs atvēlēta teātrim. Vispirms pulksten 14  pie kultūras nama  Vilzēnu tautas nama amatierteātris (režisore Aira Lapkovska) izspēlēs Aivara Bankas komēdiju “Meitiņa”. Pēc tam pulksten 17 skatītāji redzēs Monikas Zīles komēdiju “Džentlmenis ar pannu” Kauguru amatierteātra “Vīzija” (režisors Oskars Morozovs) izpildījumā.

Un atkal “odziņa” – transportlīdzekļu parāde. 

Jau vairākus gadus Sedas pilsētas svētku “odziņa” ir motorizēto transportlīdzekļu parāde. Tāda notiks arī šogad. Pirmo reizi parādē kopā ar motocikliem, automašīnām un citiem braucamajiem ar motoru varēs doties arī nemotorizētie transporta līdzekļi. Pulcēšanās sāksies pulksten 18 pie Sedas dzelzceļa stacijas. No turienes pulksten 18.15 parāde dosies pa Miera ielu un Sedas centrālo laukumu. Piedalīties var ikviens transportlīdzekļa īpašnieks, ja viņam ir tāda vēlme. Svētku organizatori sola pēc brauciena parādes dalībniekus uzcienāt ar motozupu.

Pulksten 20 pie Sedas kultūras nama sāksies vakara koncerts. Uzstāsies Jēkabpils krievu biedrības “Rodņik” dziedošie un dejojošie kolektīvi, tai skaitā ukraiņu ansamblis “Ukrainočka”.

Vakara pasākumā arī apbalvos  tūrisma un sporta aktivitāšu uzvarētājus un  konkursa “Sakoptākā vieta Strenču novadā 2018” laureātus Sedas pilsētā. Šogad šie laureāti ir: Sergejs Martinkēvičs (par īpašuma Sporta ielā 12 – 1 estētisko veidošanu), Ivans Buduls (par īpašuma Sporta ielā 1-1 estētisko veidošanu) un Eversonu ģimene (par mazdārziņa Tirgus ielā 5 estētisko veidošanu).

Vēlāk vakarā, pulksten 23, sāksies diskotēka, kurā spēlēs DJ Dvīns no Rīgas (diskotēkā ieeja ir par maksu).

Strenču novada domes kultūras pasākumu organizatore Sedas pilsētā Arta Šomase teic, ka Sedā interese par svētkiem ir liela. “Domāju, ka cilvēki svētkos arī piedalīsies. Priecājamies, ka mums būs viesi – matrjošku meistare Olga Guseva un kolektīvi no Jēkabpils krievu biedrības “Rodņik”. Pirmo reizi sporta sadaļā ir iekļautas  tūrisma tehnikas disciplīnas, pateicoties Viktorijai un Jurijam Brjuņiniem.  Izveidojām stafeti, un tie, kuri vēlēsies, varēs dibināt komandu trīs cilvēku sastāvā un izbaudīt kaut ko sarežģītāku. Stafete tiks vērtēta uz laiku,” stāsta A. Šomase.

Šogad Sedai kā apdzīvotai vietai ir 64. dzimšanas diena. Nākamgad, kad tiks svinēti 65 gadi, pilsētā svētki būs vēl vērienīgāki, cer A. Šomase.

Vieta: Seda

Objekts: Sedas pilsētas svētki

Resurs: https://www.ziemellatvija.lv/novados/sedas-pils...