Atpakaļ

Jaunklidzī apskatāma ceļojošā fotoizstāde “Latvijas mazās gaismas pilis”

16.oktobrī Jaunklidža bibliotēkā – saieta namā atklāja fotoizstādi “Latvijas mazās gaismas pilis”. Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības (Biedrība) un arhitekta Jāņa Dripes veidotajā fotoizstādē var iepazīties ar 59 Latvijas bibliotēkām, kas pēdējos desmit gados piedzīvojušas pozitīvas pārmaiņas. Strenču novadu izstādē pārstāv Plāņu pagasta Jaunklidža bibliotēka.

Pēdējo desmit gadu laikā no jauna celtas vai pārbūvi piedzīvojušas daudzas Latvijas publiskās bibliotēkas. Katrai pilsētai, kur tapusi jauna bibliotēka, tas bijis nozīmīgs notikums. Svarīgi visas valsts mērogā parādīt šīs pozitīvās pārmaiņas novados.

Arhitekts un izstādes kurators Jānis Dripe: “Šis ir gaismas punktu vizualizācijas projekts un stāsts par pozitīviem procesiem Latvijas bibliotēkās no Līvāniem līdz Valmierai, no Kursīšiem līdz Medumiem vai Jumurdai, Mārupei un Zorģiem. Lai arī mērogi un rocība bieži ir nesalīdzināmi, mēs centāmies pamanīt ne vien izcilību, bet arī labo gribu visos Latvijas novados. Mūsdienīga bibliotēka sen vairs nav tikai grāmatu glabātuve. Labajos piemēros tā ir vietas dvēsele. Tur kopā lieliski sadzīvo kultūras mantojums un mūsdienu tehnoloģijas,grāmata un virtuālais teksts, mazpilsētu miers un pasaules elpa, arhitektūra un saturs.”

Izstāde “Latvijas mazās gaismas pilis” pirmo reiz tika eksponēta Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā, tās atklāšanas nedēļā. “Latvijas mazās gaismas pilis” līdz šim jau skatījuši Ventspils, Valmieras, Daugavpils, Jelgavas, Limbažu, Tukuma, Saldus, Kuldīgas, Viļakas, Madonas, Līvānu, Preiļu, Liepājas un Salaspils iedzīvotāji. Izstāde ikvienam interesentam apskatāma Jaunklidža bibliotēkā, Saieta namā, Plāņu pagastā, Strenču novadā no 16. oktobra līdz 15. novembrim.

“Latvijas mazo gaismas piļu” izstādes idejas autori ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un Limbažu Galvenās bibliotēkas direktore Dzintra Justa. Fotoizstādi rīko Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda, ABLV Charitable Foundation, Live Riga, Strenču novada domes un citu Latvijas pašvaldību atbalstu.

Jaunklidža bibliotēkai laika gaitā vairākkārt mainījies nosaukums un atrašanās vieta, taču kopš 2010. gada 30. oktobra mājvietu tā radusi jaunuzceltajā saieta namā. Piecu gadu laikā  pierādījies, ka modelis „bibliotēka – saieta nams” ir brīnišķīgs piemērs, kā uzdrīkstēties, sapņot un īstenot lielas lietas un kopīgi veicināt lauku attīstību. Ēkas būve, kas balstās saiknē starp sendienām un mūsdienām, ir kā otra elpa apdzīvotai vietai Jaunklidzis. Bibliotēkas – saieta nama vārds izskanējis ne tikai Latvijā, bet arī tālāk pasaulē, popularizējot gan Jaunklidzi, gan Plāņu pagastu, gan Strenču novadu. Taču lielākais gandarījums ir par to, ka bibliotēkas nozīmi vietējās sabiedrības dzīvē novērtē paši jaunklidzieši.

Vieta: Jaunklidzis

Objekts: Jaunklidža bibliotēka-saieta nams

Resurs: http://www.ziemellatvija.lv/izklaide/izstades/j...