Atpakaļ

Dāvis Spunde(1878.-1960.)

dzimis Valkas apriņķa Vijciema pagasta „Zālītēs” zemkopju ģimenē. Savu pirmo darbnīcu Dāvis Spunde atver Vijciema muižā 1904. gada 13.decembrī, bet jau 1909. gada 30. janvārī viņš pārceļas uz Strenčiem. Dāvis Spunde ir aktīvs Latviešu Fotogrāfiskās biedrības biedrs, kā arī bieži publicējas žurnālos „Stari” un „Atpūta”. Fotogrāfs ir dokumentējis Strenču un apkārtējo pagastu notikumus. Galvenokārt tie ir portreti, kas uzņemti salonā, kā arī dažādi darba procesi – ielu bruģēšana, jaunu ēku celšana, baļķu pludināšana Gaujā, kā arī kāzas, bēres, sporta notikumi, slimnīcas ikdiena u.c. Spundes fotodarbnīcā strādājis arī dzejnieks Jānis Ziemeļnieks ( Jānis Krauklis), kā arī viņa brālis Konrāds un māsa Paulīna. Vērtīgā kolekcija iegūta 2004. gadā ar Kultūras ministrijas un nekustamo īpašumu kompānijas „Latio” atbalstu. Iegūtie attēli dod priekšstatu par Latvijas kultūrvidi no 1920.- 1950. gadiem

http://fotomuzejs.lv/davisspunde

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dāvis Spunde(1878.-1960.)

– fotogrāfs, dzimis Valkas apriņkī, bet savas dzīves gaitas pavadījis Strenčos, iemūžinot cilvēkus un notikumus fotoattēlos. Latvijas Fotogrāfiju muzejam 2004. gadā nodotas vairāk nekā 10000 stikla fotoplates ar D. Spundes darbnīcā radītajiem fotogrāfa paša un viņa līdzgaitnieku J.Ziemeļnieka un K.Kraukļa fotouzņēmumiem, kas tapuši galvenokārt laika posmā no 1908. gada līdz 2. Pasaules karam.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Strenču fotomantojums sāk ceļu apkārt Latvijai

2005-07-11
Ieva Kustova, “P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības” pārstāve.
Atklāta pirmā izstāde Pastariņa muzejā

No šodienas, 8.jūlija, savu ceļojumu pa Latviju sāk Strenču vēsturiskā fotomantojuma izstāde, kas veidota, izmantojot pagājušajā vasarā atrasto 20.gadsimta pirmās puses stikla fotoplašu kolekciju. Tā tika atklāta nekustamo īpašumu kompānijas “Latio” fotomākslas vērtību apzināšanas un saglabāšanas projekta ietvaros, sadarbojoties ar Kultūras ministriju un Latvijas Fotogrāfijas muzeju.

Pirmā Strenču vēsturiskā fotomantojuma izstāde Pastariņa muzejā Tukuma rajonā tika atklāta rajona kultūras darbinieku un pagasta jauniešu klātbūtnē.

Fotoprojekta ietvaros “Latio” īsteno arī citas aktivitātes, kas veicina mūsdienu fotogrāfijas attīstību, tomēr Strenču mantojumu arī “Latio” valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns uzskata par īpašu: “Uzskatu, ka šis atradums veicināja un turpinās veicināt līdzīga rakstura atradumus arī turpmāk. Iespējams, ka nākamā kolekcija radīsies tepat, Tukuma rajonā.”

Izstādes atklāšanā Edgars Šīns un Latvijas Fotogrāfijas muzeja direktors Vilnis Auziņš iesaistījās diskusijā ar sanākušajiem, īpaši jauniešiem, stāstot par fotogrāfijas vēsturi, Strenču kolekcijas īpatnībām un tās autoriem, kā arī par fotografēšanas pamatprincipiem.

Ceļojošā izstāde veidota no 27 fotogrāfijām, kas ataino kolekcijas daudzveidību – atrastajā kolekcijā ir vairāk nekā 3000 fotoplašu, kurās spilgti dokumentēta Strenču novada un attiecīgā laikmeta vēsture, tradīcijas un notikumi. Fotoplašu autori galvenokārt ir trīs Strenčos dzīvojuši un strādājuši fotogrāfi – Dāvis Spunde, Konrāds Krauklis un Jānis Krauklis, kurš plašākai sabiedrībai pazīstams kā dzejnieks Ziemeļnieks.

Plānots, ka izstāde būs skatāma visos Latvijas novados un tās ceļojums noslēgsies šī gada rudenī Rīgā, Latvijas Fotogrāfijas muzejā. Lai kaut nelielu daļu unikālās kolekcijas varētu iepazīt plašāka sabiedrība, tiks izdots arī galda kalendārs, kurā būs iekļautas 53 fotogrāfijas.

Strenču vēsturiskā fotomantojuma ceļojošā izstāde Pastariņa muzejā būs apskatāma no 8. līdz 21.jūlijam, pēc tam tā turpinās savu ceļu pa šādu maršrutu: – 22.jūlijā-4.augustā – Džūkstes pagasta muzejs, – 5.-18.augustā – Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs Jelgavā, – 19.augustā-1.septembrī – Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs, – 2.-15.septembrī – Valkas Novadpētniecības muzejs, – 16.septembrī-19.novembrī – Latvijas Fotogrāfijas muzejs Rīgā.

https://www.delfi.lv/kultura/news/art/pastarina-muzeja-atklaj-pirmo-strencu-fotomantojuma-izstadi.d?id=11636440

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Atklāta liela un vērtīga 
fotoplašu kolekcija
23.07.2004 www.DELFI.lv

Foto: P.R.A.E.

Latvijas Fotogrāfijas muzeja rīcībā nodota pēdējo desmit gadu laikā lielākā stikla foto plašu kolekcija. Tā tika atrasta foto mantojuma apzināšanas un saglabāšanas projekta ietvaros, DELFI ziņo projekta rīkotāju pārstāvji.

Atrastajā kolekcijā ir vairāki tūkstoši stikla plašu. Kaut gan precīza to saskaitīšana vēl nav veikta, tiek lēsts, ka kolekcijā varētu būt apmēram 3000 foto plates. To vidū varētu būt triju fotogrāfu – Dāvja Spundes, Konrāda Kraukļa un viņa brāļa dzejnieka Jāņa Ziemeļnieka (īstajā vārdā Jānis Krauklis) – savulaik fotografēti darbi. Foto plates tika atrastas Strenčos – ēkā, kurā 20. gadsimta sākumā atradās foto salons, kā arī dzīvojuši un strādājuši visi trīs minētie fotogrāfi.Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītājs Vilnis Auziņš stāsta: “Es esmu pārsteigts par to, cik foto plašu kolekcija labi saglabājusies. Tomēr to izpētei – lai noskaidrotu, kurš fotogrāfs foto plates ir radījis un kas tajās varētu būt redzams, – būs nepieciešami vairāki gadi. Tagad droši var teikt, ka kolekcija ir lielākais atradums pēdējos desmit gados. Bet pēc rūpīgas saskaitīšanas var atklāties, ka tas ir pat pēdējo divdesmit gadu lielākais atklājums un pārspēj līdz šim atrastās vērtības.”

Foto mantojuma apzināšanas projekta iniciators, “Latio” direktors Edgars Šīns uzskata: tāpat kā Austrālijā nupat visiem par pārsteigumu tika atrasti līdz šim nezināmi leģendārās grupas “The Beatles” ieraksti un piemiņas lietas, arī Latvijā pastāv iespēja, apzinot foto mantojumu, atrast unikālas foto materiālu kolekcijas. Tāpēc arī cilvēki tiek aicināti senos foto materiālus, kuri visbiežāk mētājas māju bēniņos vai šķūnīšos nevest uz izgāztuvēm, bet nodot Fotogrāfijas muzejam, lai kultūras mantojumu varētu saglabāt nākamajām paaudzēm.

Daudzas atrastās foto plates tiks izmantotas kādā no nākamo gadu tradicionālajiem “Latio” foto mākslas kalendāriem. Šogad kalendārā tiks iekļauti foto klasiķu darbi, kuri septembrī būs aplūkojami arī izstādē Melngalvju namā. Kalendārs foto mantojuma apzināšanas un saglabāšanas projekta ietvaros tiek veidots, lai pievērstu sabiedrības uzmanību fotomākslas darbiem un to radītājiem, kuru vārdi bez pastāvīgas sabiedrības uzmanības var aiziet nebūtībā.

Projektu īsteno nekustamo īpašumu kompānija “Latio” sadarbībā ar Kultūras ministriju un Latvijas Fotogrāfijas muzeju.

https://www.delfi.lv/kultura/news/art/atklata-liela-un-vertiga-fotoplasu-kolekcija.d?id=8676586

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Atzīmē strencēniešu novadnieka Dāvja Spundes jubileju

Atzīmējot strencēniešu novadnieka Dāvja Spundes 135. dzimšanas dienu, kas apritēja 8. martā, Strenču novadā sarīkota foto akcija “Starp diviem saullēktiem”.

Laikā no 8. marta rīta līdz 9. marta rītam Strenču novadā ikviens interesents varēja fotogrāfijās iemūžināt  Strenču novada vietas, notikumus un cilvēkus, informē Strenču novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Ginta Gailīte.

Pirmā foto akcija “Starp diviem saullēktiem” notika Strenčos 2008. gadā un bija veltījums D. Spundes 130 gadu jubilejai.

Projektā 2008. gadā piedalījās 14 dalībnieki – gan toreizējie skolēni, gan pieaugušie.

Šogad akcijā solījuši iesaistīties gan Strenču novada vidusskolas audzēkņi, gan pieaugušie un arī daži pirmās akcijas dalībnieki, stāsta G. Gailīte.

Fiksētās fotogrāfijas lūgums iesūtīt elektroniski : ginta.gailite@strencunovads.lv līdz 14. martam.

Akcijas noslēgums notiks 15. martā pulksten 15 Strenču novada domes ēkā Strenčos, Valkas ielā 16. Akcijā iesūtītās fotogrāfijas tiks demonstrētas uz lielā ekrāna.

Pasākumu var apmeklēt ikviens interesents.

https://www.ziemellatvija.lv/valasprieki/citas-zinas/atzime-strenceniesu-novadnieka-davja-spundes-jubileju-26400

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Latvijas fotogrāfijas simtgade

2005. pirmdiena 28. novembris
Foto no Dāvja Spundes, Konrāda Kraukļa un Jāņa Kraukļa kolekcijas | Foto
Nākamajā gadā tiks atzīmēta Latvijas fotogrāfijas simtgade, un tai patlaban nopietni gatavojas arī Latvijas Fotogrāfijas muzejs.
Gatavojoties Latvijas profesionālās fotogrāfijas simtgadei, kas tiks atzīmēta 2006.gadā, Latvijas Fotogrāfijas muzejs ir apkopojis informāciju par pēdējo gadu jaunieguvumiem un secinājis, ka tieši pēdējā pusotra gada laikā tā rīcībā nonācis liels skaits muzeja priekšmetu. To starpā ir attēli, kuri fotogrāfijas nozares pētniecību papildinās ar nozīmīgām vēstures liecībām un paplašinās sabiedrības priekšstatu par 1920.-1940. gadu kultūrvidi Latvijā. Iegūto vienību skaits ir ievērojami lielāks nekā vidēji katrā no iepriekšējiem 13 muzeja darbības gadiem.Visvērtīgākais ieguvums, kas apjoma un arī kvalitātes ziņā, visticamāk, pārspēj visas vēsturiskās kolekcijas, ko muzejs ieguvis kopš tā dibināšanas 1991.gadā, ir stikla fotoplašu kolekcija no Strenčiem, kura 20.gs. pirmajā pusē uzkrāta Dāvja Spundes iedibinātajā fotodarbnīcā. Tā tika nogādāta muzejā 2004.gada vasarā, un tās apjoms šobrīd jau tiek lēsts uz četriem vai pat pieciem tūkstošiem stikla plašu.Minētās fotoplates un tajās fiksētie attēli ir vērtīgi ne tikai tāpēc, ka spilgti ilustrē un ļauj sīkāk izpētīt tehniku un paņēmienus, kādā strādājuši tā laika fotogrāfi. Konkrēto autoru „rokraksta” pazīmes un sižeta tipu izvēles specializācija ļauj spriest par tā laika vizuālo domāšanu. Šie darbi ir ļoti nozīmīgi arī Latvijas novadu vēstures izpētē un apzināšanā – attēlos redzami nozīmīgi pasākumi un norises, piemēram, brīvdabas izrādes, plaši svētki utt. Strenčos un to apkārtnē fiksēto vietu attēli ļauj salīdzināt un spriest, kā tās mainījušās līdz mūsdienām.Jāatzīst, ka šī iespaidīgā kolekcija ir bijis labs sākums Kultūras ministrijas, muzeja un nekustamo īpašumu kompānijas „Latio” pirms pusotra gada kopīgi sāktajam vēsturisko melnbaltās fotogrāfijas vērtību apzināšanas un saglabāšanas projektam, taču tā nebūt nav vienīgais muzeja ieguvums šajā periodā.Sākot jau minēto projektu un aktualizējot vēsturisku vērtību saglabāšanas tēmu masu medijos un sabiedrības apziņā, nepilna pusgada laikā muzejā vērsās vairāk nekā 20 cilvēki, kuriem pašiem piederēja fotoplates vai to kopijas vai arī – kuri varēja sniegt muzejam noderīgu informāciju par šādām vērtībām. Tādējādi muzejā nonāca daļa no Eižena Finka kolekcijas un tika papildināta Ventspils fotogrāfa Jūlija Karlovska jau muzejā esošā kolekcija. Interesantus un vērtīgus attēlus nodeva Rudīte Zirdziņa, Ansis Grūbe un Aldonis Hofmanis.Bez šaubām, otru tik vērienīgu muzeja papildinājumu kā Strenču kolekcija šajā laikā vairs nav izdevies iegūt, tomēr arī šogad ar „Latio” palīdzību iegūta līdzīga rakstura kolekcija Liepājas pusē – arī tā lielā mērā ataino sava laikmeta un apkārtnes vēsturi; savukārt uz nākamo gadu tiek plānots, ka muzejā nogādās vēl vienu kolekciju, kurā, pēc speciālistu domām, varētu būt ap diviem tūkstošiem stikla fotoplašu, kā arī dažādi būtiski 20.gs. pirmajā pusē izmantoti fotogrāfu darba piederumi.Ar laiku visi minētie jaunieguvumi tiks parādīti plašākai publikai. Jau šogad vairākos Latvijas muzejos viesojās izstāde, kurā bija apskatāma daļa Strenču kolekcijas attēlu. Saskarsmē ar šo muzeju darbiniekiem un skatītājiem tika iegūti vairāki Latvijas fotogrāfijas vēsturei nozīmīgi fakti. Sadarbībā ar „Latio” izveidots nākamā gada kalendārs, kurā iekļautas 53 fotogrāfijas no šīs kolekcijas. Daudzi attēli no jau apskatītajiem dod iespēju papildināt sociālā komentāra un subjektīvā dokumenta rakstura izstāžu projektus, kuru sagatavošana sākta muzejā.Muzeja speciālisti cer – kad Strenču kolekcija būs pilnībā izpētīta, būtu nepieciešams izdot plašāku tās katalogu.Kopumā Latvijas Fotogrāfijas muzejā patlaban glabājas aptuveni 13 000 vienību.

https://www.tvnet.lv/6148210/latvijas-fotografijas-simtgade

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Strenči un Latvijas fotomantojums

Muzeju Vēstnesis jau rakstījis, ka 2004. gadā Strenčos atrasta un Latvijas Fotogrāfijas muzejā nogādāta vairāk nekā 10 000 vienību liela fotoplašu kolekcija. No tās krājumiem 2005. gadā izveidota ceļojošā izstāde, kas viesojusies Latvijas novados, kā arī izdots 2006. gada galda kalendārs. Taču seno fotoattēlu dzīve turpinās arī šovasar… Vēl vairāk – tā rosina jauniem radošiem projektiem.

Strenčos atklāj netradicionālu vides izstādi

Strenču pilsētas svētku laikā šeit notika netradicionāla, pilsētvidē patstāvīgi eksistējoša un vienlaikus ar to cieši saistīta melnbaltās fotogrāfijas izstāde. Tajā bija redzami aptuveni 15 darbi no vēsturiskās stikla fotoplašu kolekcijas, kuru pirms diviem gadiem Strenčos atklāja Latvijas Fotogrāfijas muzejs kopā ar fotogrāfijas mecenātu, nekustamo īpašumu kompāniju Latio.

1 x 1,5 metru lielie darbi tika izlikti pie pilsētas centrālās ielas māju sienām, tā padarot šo ielu par sava veida brīvdabas mākslas galeriju. Fotogrāfijas tika īpaši atlasītas, iekļaujot spilgtākos sižetus un vēsturiski nozīmīgākos pilsētas skatus un motīvus.Vēsturiskā fotoplašu kolekcija patlaban glabājas Latvijas Fotografijas muzejā.

Izrādījies, ka krājumā ir vairāk nekā 10000 stikla fotoplašu, un tā ir lielākā vēsturiskā kolekcija, kas atklāta vismaz pēdējās desmitgades laikā. Fotoplatēs fiksēto attēlu autori ir trīs 20. gadsimta pirmajā pusē Strenčos dzīvojuši un strādājuši fotogrāfi –Dāvis Spunde, Konrāds Krauklis un Jānis Krauklis, kurš plašāk pazīstams kā dzejnieks Ziemeļnieks. Fotoplatēs redzami gan salona portreti, gan daþādas Strenču pilsētas dzīves norises un tuvākās apkārtnes ainavas. Fotografēti arī dažādi pasākumi – kāzas, kristības, sporta svētki,gadatirgi u.c.

Ieva Kustova, P.R.A.E. Sabiedriskās

attiecības projektu vadītāja

Tiek atpazīta Strenču fotodarbnīcas kolekcija

 6.augustā, dienu pēc pilsētas svētkiem, kad ļaudis Strenčos pulcējās uz kapu svētkiem, viņi tika aicināti apskatīt un atpazīt pie kapsētas izstādītos fotoattēlus,kas izgatavoti no Strenču fotodarbnīcas stikla fotoplatēm. Latvijas Fotogrāfijas
muzeja direktors Vilnis Auziņš un galvenais speciālists, fotovēsturnieks Pēteris Korsaks uz Strenčiem bija atveduši ap 150 attēlu izdruku, galvenokārt portretus, grupu attēlus, sadzīves skatus un pilsētas ainavas. Strenču iedzīvotāju atpazīto personu vārdi un atmiņas par cilvēkiem, vietām un notikumiem tika fiksēti un būs izmantojami kolekcijas tālākā izpētē. Pasākuma laikā
strencēnieši tika aicināti arī turpmāk piedalīties attēlu atpazīšanā. Pagaidām atšifrētas 58 fotogrāfijas, tostarp kādas klases
foto, kurā redzami 28 cilvēki. Cilvēki, kuri varētu palīdzēt Stenču seno fotogrāfiju atpazīšanā, ir aicināti apskatīt attēlus Latvijas

Fotogrāfijas

muzejā Mārstaļu ielā 8, Rīgā, iepriekš

sazinoties ar Pēteri Korsaku pa tālruni

7222713.

Līga Sovere, Strenču pilsētas domes

projektu vadītāja

 

Fotoizstāde Strenču pilsēta 21.gadsimta sākumā

Par Strenču pilsētas ikdienu, svētkiem un cilvēkiem liecības saglabājuši agrāko gadu Strenču fotogrāfi. Pilsēta turpina mainīties un attīstīties, bet kopš fotodarbnīcas slēgšanas reti tiek iemūžināta fotogrāfu darbos. Lai Strenču pilsētvidi un dzīvi dokumentētu fotogrāfijās arī tagad –21. gadsimtā, šovasar tika rīkota akcija, kuras dalībnieki, pieci fotogrāfi – Ivars Opmanis, Pēteris Korsaks, Rainis Tenteris, Aleksejs Kozeņecs un Agris Dzilna – ir fotografējuši Strenčos redzēto.

Izstādē apskatāma tikai daļa no fiksētā. Akcija ir sākums kolekcijas veidošanai un to atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Latvijas Fotogrāfijas muzejs.

Strenču iedzīvotāji aplūko fotogrāfijas un cenšas atpazīt tajās iemūžinātos cilvēkus

http://www.laikraksti.lv

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Veltī izstādes Strenču foto darbnīcai un Dāvim Spundem

Sandra Pētersone 05.08.2009.

Vēl pāris nedēļas Strenču vidusskolas sākumskolas korpusā būs apskatāma izstāžu kuratoru grupas “FotoForma” sagatavotā fotogrāfiju izstāde no kolekcijas “Cilvēka esības telpa”.


Izstāde ir veltījums savulaik Strenčos strādājošam fotogrāfam Dāvim Spundem un Strenču fotodarbnīcas simtgadei.
“Esam apskatījuši 11 tūkstošus negatīvu, un secinām, ka Dāvis Spunde ne tikai strādājis par atalgojumu, bet arī pats pēc savas iniciatīvas fiksējis savu laiku, un cilvēks ir viņa galvenais objekts,” atzīst izstāžu kuratoru grupas “Foto Format” pārstāvis Vilnis Auziņš.
Savukārt šodien, 6. augustā, pulksten 17.00 Rīgā, Latvijas Fotogrāfijas muzejā tiks atklāta izstāde “Vēstures iluzionisti”, kas ietver 70 attēlus no Strenču fotodarbnīcas kolekcijas.

Šī unikālā, apjomīgā kolekcija (stikla plašu negatīvi), tika nogādāta Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājumā 2004. gadā, pateicoties nekustamā īpašuma kompānijas “Latio” un Kultūras ministrijas atbalstam.
Fotogrāfijas uzņemtas laika posmā no 1920. gada līdz 1950. gadam Dāvja Spundes foto darbnīcā Strenčos.
Ekspozīciju “Vēstures iluzionisti” muzeja abos stāvos iekārtojis Gints Mālderis no dizaina studijas “Pieci ezeri”. Izstādei atlasītie kolekcijas attēli raksturo darbu un atpūtu aizvadītā gadsimta pirmajā pusē Latvijā.
“Fotogrāfijās redzami ielu bruģētāji, skursteņslauķi, mērnieki un tiltu būvētāji, kā arī no koka taisītas ķerras, ar kurināmo darbināmi spēka rati un citi mūsdienās vairs neizmantoti darba rīki.

Fotogrāfijas no Strenčiem apliecina ne tikai latviešu darba spējas, bet arī dzīvesprieku un vitalitāti,” stāsta Fotogrāfijas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Anda Boluža.
Vienlaikus ar izstādes atklāšanu tiks prezentēta Fotogrāfijas muzeja jaunā grafiskā identitāte.
Atsaucoties Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītājas Maijas Dudarevas lūgumam, augusta nogalē interneta portāls ziemellatvija.lv kopīgi ar muzeju rīkos akciju, publicējot Strenču fotodarbīcas kolekcijas fotogrāfijas un aicinot mazbērnus ar savu vecvecāku palīdzības atpazīt tajās redzamos notikumus vai cilvēkus. Par akcijas sākumu informēs arī “Ziemeļlatvija”.

https://www.ziemellatvija.lv/laikraksta-arhivs/velti-izstades-strencu-foto-darbnicai-41188

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Strenču vārds izskanēs Parīzē

Mākslinieku apvienības “Orbīta” izdotā grāmata “Stikla Strenči” drīz dosies uz Francijas galvaspilsētu Parīzi, kur līdz ar vēl citiem deviņiem izdevumiem pretendēs uz balvu nominācijā  “Gada fotogrāmata 2020”.

Grāmata “Stikla Strenči” ir nominēta konkursa “Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards” kategorijā “Gada fotogrāmata 2020” un no 5. līdz 28. novembrim tiks izstādīta Parīzē, informē radošā apvienība “Orbīta”, piebilstot, ka šai nominācijai ir izvirzītas 10 fotogrāmatas no visas pasaules.

Laikmetīgs skatījums uz dzīvi starp diviem kariem

Jau rakstījām, ka 2019. gada nogalē mākslinieku apvienība “Orbīta” sadarbībā ar Latvijas Fotogrāfijas muzeju izdeva fotogrāmatu “Stikla Strenči”, pateicoties Latvijas Valsts kultūrkapitāla fonda un nekustamā īpašuma kompānijas “Latio” atbalstam.

Fotogrāmata tapusi no unikāla laikmeta dokumenta – labi saglabātām stikla fotoplatēm, kurās iemūžināti Strenču fotogrāfa Dāvja Spundes un viņa mācekļu fiksētie Strenču iedzīvotāju ikdienas un svētku mirkļi starp diviem pasaules kariem. Foto negatīvi atrodas Latvijas Fotogrāfijas muzeja arhīvā.

Grāmata “Stikla Strenči”, vienlaikus palikdama vēstures dokuments, demonstrē laikmetīgu skatījumu uz arhīva fotogrāfijām. “To laiku vecmeistaru nākotnē vērstais skatiens saskatīja vienu, bet tagad tas krustojas ar mūsu skatienu, kas apguvis jau vēlāk izstrādāto foto valodu un ko stipri ietekmējusi kinomāksla,” priekšvārdā raksta  grāmatas sastādītāja Anna Volkova.

“Stikla Strenči” – tas ir stāsts par to, kā šie ļaudis varēja dzīvot, nevis par to, kā dzīvoja, piebilst izdevēji. Grāmatā iekļauta arī vēsturnieka Kirila Kobrina eseja angļu un latviešu valodā.

Tas nebija  parasts fotosalons

Šā gada sākumā grāmatas “Stikla Strenči” radošās grupas pārstāvji – redaktors Vladimirs Svetlovs, sastādītāja Anna Volkova, kā arī apvienības “Orbīta” pārstāvji Zane Volkinšteine un Artūrs Punte viesojās Strenču pilsētas bibliotēkā, lai iepazīstinātu klātesošos ar jaunās grāmatas tapšanas stāstiem. Šobrīd  fotogrāmata “Stikla Strenči” nav atrodama nevienā grāmatnīcā, tiek gatavots tās atkārtots izdevums, informē apvienība “Orbīta”.

Fotogrāmatā “Stikla Strenči” ir apkopota neliela daļa no Strenču fotodarbnīcas arhīva, kurā ir gandrīz 13 tūkstoši stikla plašu negatīvu. Tie  atklāj vairāk nekā 40 gadus no Strenču vēstures. Negatīvi no fotodarbnīcas arhīviem ilgu laiku glabājās aizmirsti Strenču darbnīcas bēniņos, līdz 2004. gadā ar Mārča Bendika un nekustamo īpašumu kompānijas “Latio” gādību darbnīcas mantinieks fotogrāfijas nodeva Latvijas Fotogrāfijas muzejam.

Avots: https://www.ziemellatvija.lv/kultura-un-izklaide/strencu-vards-izskanes-parize-151471

Raksti:
https://www.lsm.lv/raksts/kultura/kino-foto-un-tv/fotogramata-stikla-strenci-nomineta-starptautiskos-konkursos.a378100/
https://www.diena.lv/raksts/pasaule/krievija/strenci-bez-smukuma-12117349
https://www.la.lv/iznacis-unikals-fotoalbums-par-strencu-vesturi

 

 

Vieta: Strenči

Persona:

Resurs: http://fotomuzejs.lv/davisspunde